کاربر عزیز،

توجه : قبل از عمل به نسخه های گیاهی موجود در این وبسایت با پزشک یا کسی که در زمینه طب سنتی تخصص دارد مشورت نمایید.
این وبسایت در قبال تبلیغات و محصولات نمایش داده شده هیچ مسئولیتی ندارد.

فواید صابون های طبیعی


در ساخت صابون های طبیعی از مواد نگهدارنده استفاده نمی شود در حالیکه برای ساخت اکثر صابون های صنعتی موجود در بازار از مواد نگهدارنده استفاده می شود که ممکن است برای انسان مضر باشد.

مایع های دستشویی ترکیبی از انواع پاک کننده های سنتزی مانند سولفات ها هستند که این مواد سبب از بین رفتن چربی سطح پوست و در نتیجه باعث خشک شدن پوست می شود و در افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند صابون های صنعتی و مایع های دستشویی موجود در بازار می توانند باعث تشدید علائم حساسیت شوند اما صابون های طبیعی از روغن های گیاهی تولید می شوند و با توجه به این که در فرآیند تولید صابون های طبیعی گلیسیرین تولید می شود، در نتیجه استفاده از این صابون ها باعث نرمی و لطافت پوست می شود.

اغلب صابون های موجود در بازار دارای رنگ و اسانس های شیمیایی هستند که این اسانس ها می توانند سبب تشدید علائم حساسیت در افرادی شود که آلرژی فصلی دارند اما صابون های طبیعی آرتا فاقد هرگونه رنگ و اسانس شیمیایی هستند در نتیجه افرادی که نسبت به اسانس ها حساسیت دارند می توانند با خیالی آسوده از صابون های طبیعی آرتا استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صابون های طبیعی به وبسایت https://artasoap.ir  مراجعه کنید.
کتاب منصوری فی الطب

کتاب منصوری فی الطب از آثار ارزشمند دانشمند بزرگ ایرانی، محمد زکریای رازی (251- 313 ه.ق.) به زبان عربی است که در برگیرنده ده گفتار پیرامون موضوعاتی چون کلیاتی از شکل و کارکرد اندام ها، چگونگی نگهداشتن تن و درمان پیشگیرانه، ارزش خوراکی ها و بهداشت است. این کتاب تا سده شانزدهم میلادی در دانشگاه های پزشکی اروپا تدریس می شده است. 
کتاب مذکور امروزه توسط دکتر محمد ابراهیم ذاکر به فارسی برگردانده شده و توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی تهران در بهار 1387 به چاپ رسیده است.


کتاب تشریح دستگاه مغز و اعصاب و ستون فقرات از دیدگاه پزشکان نامی طب سنتی ایرانی

این کتاب به همت آقای دکتر مجیدرضا فرخی رئیس مرکز تحقیقات علوم و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر شد. در این کتاب طی 6 فصل آرای دانشمندان علوم پزشکی ایران از جمله ابن سینا، جرجانی، رازی و ... درباره دستگاه عصبی و ستون فقرات تشریح گردیده است.

 
کتاب روانپزشکان و درمانگران سنتی

کتاب «روانپزشکان و درمانگران سنتی» که در سال 2009 از سوی سازمان بهداشت جهانی و انتشارات وایلی- بلک ول منتشر شده است توسط دکتر علی فیروزآبادی روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ترجمه و به وسیله انتشارات نوید شیراز منتشر شد. این کتاب مشتمل بر 20 فصل بوده که در هر فصل روش های طب سنتی که در کشورهای مختلف جهان برای مقابله با اختلالات روانپزشکی تشریح و تحلیل شده و منبعی ارزشمند برای دست اندرکاران امور بهداشت روان جهت ارتقای دانش خود و تطبیق روش های سنتی و مدرن درمانی در کار با بیماران روانپزشکی است.

 ravazadeh.ir
کتاب «راهنمای مصرف کنندگان برای استفاده ی مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین»

کتاب«راهنمای مصرف کنندگان برای استفاده ی مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین»که توسط سازمان بهداشت جهانی انتشار یافته با اهتمام دکتر علیرضا صالحی و همکاران ترجمه و انتشار یافت. در این کتاب ضمن تشریح علاقه مندی روزافزون مردم در کشورهای مختلف جهان به طب سنتی و مکمل، اطلاعات مورد نیاز برای ارتقای دانش مصرف کنندگان در موضوع استفاده مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین ارایه شده است تا بدینوسیله از عوارض و تبعات ناخوشایند و مخاطره آمیز برای سلامت مردم در اثر استفاده نامناسب از طب سنتی و مکمل پیشگیری گردد. لذا این کتاب هم برای سیاستگذاران و برنامه ریزان نظام سلامت و هم برای عموم مردم مفید خواهد بود.

رساله در روانشناسی

این رساله نفیس و گرانمایه از تألیفات شیخ الرئیس بوعلی سینا به زبان فارسی می باشد و چنانچه خود ایشان در باب این رساله می فرماید: " در این رساله جز اسرار و نکات از علم نیاوردم و این اسرار و علم در کتب یا موجز باشد یا مرموز و من از حد مرموزی تصریح آوردم و حجاب برداشتم به تمامی، تا برادرانی که بعد از این مطلع شوند بر این معانی و اسرار این معانی و اسرار پوشیده و مهمل و ضایع نماند چه در زمانه خویش نیافتم کسانی که به تعلم حاصل کنند استعداد ادراک این رموز و اسرار دارند و حرام کردم بر کسانی که بر اسرار این رساله و رموز این مقاله مطلع شوند و واقف گردند و به کسانی دهند که معاند و نا اهل و جاهل و شریر باشند." 
به طور خلاصه، این رساله ای است در روشن کردن ماهیت نفس مردم و احوال آن، از بقا و فنا و سعادت و شقاوت در آخرت و دیگر احوالها. 

 
الارجوزة فی الطب: اشعار پزشکی بوعلی
کتاب Poem in Medicine یا ترجمه انگلیسی «الارجوزه فی الطب» ابوعلی سینا چاپ دانشگاه کانزاس ایالت متحده می باشد که نبوغ و تجربه و دانش ابن سینا در آن منعکس است. ترجمه این کتاب از متن فرانسوی بوده و مقدمه آن را دکتر ماژو (Major) که از برجسته ترین استادان فن نشانه شناسی پزشکی است نوشته است. 
وقتی کتاب اشعار پزشکی بوعلی سینا را خواننده مطالعه می کند به نکات جالبی برخورد می نماید که پی به تیزهوشی و نبوغ و تجربیات شگرف ابن سینا می برد. 
نکات جالبی که در میان اشعار پزشکی بوعلی سینا گنجانده شده است مربوط به صدها سال پیش است حال آنکه دانشمندان و پزشکان خبره ما اخیرا به این نکات دست یافته اند از جمله: پوشیدن لباس سبز در اطاق عمل – استفاده از سوزن سه گوش جهت بخیه زدن – تشخیص جنس جنین بعد از چند هفته و... 
در مورد کتاب الارجوزه فی الطب می توان گفت که خلاصه ای از طب آن روز بوده و برای آنکه محصلین طب آن روز بتوانند بهتر آن را حفظ کنند و به یادشان بماند بوعلی آن را با شعر بیان کرده است. اهمیت این کتاب کم از قانون نبوده و بعضی آن را برتر از قانون نیز می دانند.


 
درمان رماتیسم - نقرس - سیاتیک (عرق النسا)
در این رساله علاوه بر توضیح و تشریح مطالب و معالجه بیماران یکدوره قواعد و دستور طب قدیم به طور خیلی سهل و ساده نوشته شده تا اشخاصی که از علم طب قدیم بی خبرند بتوانند بدون اشکال به مزجه و طبایع مرضی پی ببرند و طبق هر یک از طبایع دستور دارو دهند. در این رساله عملا نشان داده شده که با وجود ترقیات معیر العقول طب جدید باز در خیلی از مواقع و ناخوشی ها دستورات و معالجات ابوعلی سینا هنوز برتری خود را از دست نداده است. 

علت تألیف کتاب: 

ابن سینا در مقدمه این کتاب خاطر نشان کرده است که: نظر به اینکه مرض روماتیسم و نقرس و سیاتیک در ایران زیاد است و کمتر خانواده ایست که یکی از افراد آن کم و بیش بدان مبتلا نباشد از این رو به تالیف این کتاب دست زده و روش معالجات آن را گفته است. 

maadteb.ir
 
رساله جودیه
این رساله منسوب به شیخ ابوعلی سینا است که ظاهرا آنرا جهت سلطان محمود غزنوی تالیف کرده است. این رساله شامل یک دوره دستورهای طبی برای سلاطین است که به سال 1071 هـ.ق تحریر یافته است. 

معرفی اجمالی نویسنده:
ابوعلی حسین، فرزند عبدالله بن سینا و معروف به ابن سینا، لقبش شرف الملک و شیخ الرئیس، فیلسوف، طبیب، شاعر، ریاضی دان و منجم ایرانی و مشهورترین دانشمند اسلامی و از بزرگترین دانشمندانی که تاکنون در عالم بوده اند. او در سال  370 هـ ق، در شهری از توابع بخارا متولد شد. در بخارا که آن زمان، پایتخت سامانیان بود، منطق، طب و ریاضیات را یاد گرفت. به دلیل استعداد زیاد و هوش سرشارش، توانست خیلی زود در موضوع های مختلف، شهرت علمی پیدا کند. در سن 17 سالگی، نوح ابن منصور سامانی را معالجه کرد و این امر باعث شد که مشهور شود و از همین رو به کتابخانه سلطنتی راه پیدا کرد. خودش می گوید: کتابهائی که من در آنجا دیدم، کسی حتی نام آنها را نشنیده بود، آنها را خواندم و از آن بهره مند شدم و وقتی 18 ساله شدم از همه آن علوم، فارغ شدم. ابن سینا گرچه فیلسوفی بزرگ بود ولی از طرفی پزشکی پرمشغله و نفوذ کامل سیاسی داشت و به عنوان یک وزیر، به شاهزادگان حامی خود، خدمت می کرد.

attari-pamchal.com
 
رگ شناسی یا رساله در نبض
رگ شناسی به جای معرفة النبض به کار رفته همچنانکه گیاه شناسی و زمین شناسی را به جای معرفة النبات و معرفة الارض استعمال می کنند و مقصود آن تشریع رگها یا علم وظائف اعصاب نیست بلکه مقصود علم به احوالی است در رگ جنبنده که آنرا بتازی نبض خوانند و کلمه رگ گرچه بر چسب لغت لفظی عام است و هر عصبی را از ورید و شریان شامل می شود ولی مصنف خود آن را در همین رساله گاهی به معنی حال روح و گاهی به معنی دو حرکت انقباض و انبساط که نبض خوانند استعمال کرده است. ابن سینا این کتاب را به فرمان علاء الدوله نوشته است و کتاب را به زبان فارسی نگاشته است.

معرفی اجمالی نویسنده: 
ابوعلی حسین، فرزند عبدالله بن سینا و معروف به ابن سینا، لقبش شرف الملک و شیخ الرئیس، فیلسوف، طبیب، شاعر، ریاضی دان و منجم ایرانی و مشهورترین دانشمند اسلامی و از بزرگترین دانشمندانی که تاکنون در عالم بوده اند. او در سال 370 هـ ق، در شهری از توابع بخارا متولد شد. در بخارا که آن زمان، پایتخت سامانیان بود، منطق، طب و ریاضیات را یاد گرفت. به دلیل استعداد زیاد و هوش سرشارش، توانست خیلی زود در موضوع های مختلف، شهرت علمی پیدا کند. در سن 17 سالگی، نوح ابن منصور سامانی را معالجه کرد و این امر باعث شد که مشهور شود و از همین رو به کتابخانه سلطنتی راه پیدا کرد.

unknown.ir
 
خودآموز ماساژدرمانی
کتاب خودآموز ماساژدرمانی که به همت اعضای فعال در بخش ترجمه و تدوین کتب انجمن ترجمه و منتشر شده و می تواند به عنوان منبعی معتبر توسط علاقمندان به این طب مورد استفاده قرار گیرد.

ترجمه خود آموز ماساژ درمانی (Massage therapy, teach yourself)، چاپ اول، پاییز 89، نویسنده: دنیس ویچلو براون ، مترجمین:دکتر ندا عشایری، مهناز زرافشار

ماساژدرمانی،یک درمان غریزی است که هرفرد توانایی یادگیری آنرا دارد، ماساژ هنری شفا دهنده و قدیمی، با فواید بسیار برای سیستم های بدن است .هدف این کتاب،تقویت توانایی های ذاتی شما و دادن اطلاعاتی است تا شما بتوانید این عمل را به صورت صحیح و موثر بر روی افراد خانواده و دوستان خود انجام دهید و شامل تکنیک هایی مبتنی بر ماساژ نقاط مختلف بدن است که با بکار بستن آنها می توان به بسیاری از دردها و ناراحتی اندام ها با کمترین عوارض فائق آمد.
یکی از ویژگیهای برجسته این کتاب ، سادگی و گویایی متن آن می باشد. وجود تصویر هایی که در بین متن گنجانده شده باعث می شود هر فردی با کمی دقت به راحتی بتواند این شیوه های ماساژ را آموخته و بکار گیرد.

tim.ir
 
تحفة المومنین یا تحفه حکیم مومن
کتابی در طب قدیم و ادویه و عمدتا درباره «مفردات پزشکی» به زبان فارسی. نویسنده کتاب "میرمحمد حسینی تنکابنی، معروف به "حکیم مومن" می باشد. این کتاب از زمان نگارش در 1080 هـ ق، حدود سه قرن از کتابهای مهم پزشکی و اطباء در ایران بود. اکثر مطالب کتاب، طبی و حاوی بیشترین تجربیات نویسنده و پدرش در نباتات و معجون ها و شربت های متفرقه، حبوبات، سفوفات متنوعه، ادویه مفرده و مرکبه و چگونگی ساخت داروهاست.

معرفی اجمالی نویسنده

میرمحمد مومن حسینی تنکابنی دیلمی، فرزند محمد زمان و مشهور به "حکیم مومن" پزشک و داروشناس معروف و نامدار ایرانی در نیمه دوم قرن یازدهم هجری. سال وفات او مشخص نیست. پدر و جد او "میرعطاء الله" هر دو پزشک بودند. حکیم مومن در زمان شاه سلیمان صفوی زندگی می کرد و در دربار شاه سلیمان (1077-1105 هـ ق) خدمت می نمود و پزشک مخصوص شاه بود. وی این کتاب را در زمان او و بنام او (شاه سلیمان) تالیف نمود.


 
مفردات مخزن الادویه
این کتاب تألیف میرمحمد حسین خان عقیلی علوی خراسانی در سال 1185 ه.ق با تحقیق و پاورقی از سید علی فرزند آیت ا... میر سید مرتضی موحد ابطحی توسط انتشارات حبل المتین قم در چهار جلد منتشر شده است.

در این کتاب 1744 داروی مفرده شامل نباتات و جامدات و گیاهان و حیوانات که در طب سنتی استفاده می شده را بطور مفصل توضیح داده اند.
در مورد هر دارو و نحوه تلفظ و اعراب گذاری، ماهیت آن، ظاهر و شکل و رنگ و طعم آن و اشکال مختلف یک دارو در نواحی گوناگون، طبیعت دارو (حرارت، برودت و یبوست و ...)، قسمتهای مورد استفاده آن، عوارض و مصلحات (رفع کننده عارضه) و تأثیر محصولات مختلف و روشهای گوناگون استفاده بر اعضا و بیماری ها آمده است. 


 
قانونچه
کتابی است بسیار ارزشمند که در ضمن رسا بودن با وجود حجم کم ،مطالب زیادی از مباحث طب قدیم را در خود جای داده است.

اصل کتاب به زبان عربی و توسط محمود بن محمد بن عمر چغمینی (متوفی 745) نوشته شده.

این کتاب با ترجمه و تحشیه (حاشیه نویسی) دکتر محمدتقی میر (استاد جراحی دانشگاه شیراز) توسط انتشارات دانشگاه ایران در سال 1385 منتشر شده است.

راهنمای طب ایرانی -چاقی
اولین شماره راهنمای طب ایرانی، ضمیمه نشریه درمانگر در باره چاقی و به قلم استاد محمد عبادیانی منتشر شد.
استاد عبادیانی در این كتابچه به تعریف چاقی از دیدگاه حكمای طب ایرانی پرداخته، علل چاقی و روش‌های درمان چاقی در طب سنتی ایران را تشریح می‌كنند.

در بخشی از كتاب آمده است:

 

«به طور كلی هر اندام می‌تواند از جهت حجم، كوچك یا بزرگ شود. اگر بزرگ شدن اندام‌ها و به خصوص كل بدن در ابعاد ثلاثه یعنی طول، عرض و ارتفاع انجام شود، به آن رشد گفته می‌شود. بر اساس تقسیم‌بندی حكما سن رشد تا مرز 30 سالگی است. چنانچه بزرگ شدن اندام‌ها یا بدن در یك یا دو جهت باشد به آن افزایش حجم گفته می‌شود. اگر افزایش حجم بدن، بدون افزایش ماده یعنی بدون زیاد شدن وزن باشد به آن «تخلخل» گفته می‌شود.


 
ترجمه کتاب "القانون فی الطب"
این کتاب به طور قطع یکی از پر افتخارترین کتابهای پزشکی جهان در طول تاریخ می باشد. ابن سینا این اثر خود را در طی سال های 414-403 هـ ق یعنی بیش از هزار سال پیش نگاشته است. این کتاب مشروح ترین و مهمترین کتابهای طبی شیخ الرئیس است و در تفصیل و دقت تنها شاید کتاب الحاوی امام محمد زکریای رازی با آن پهلو تواند زد. از این رو از همان آغاز مطمح نظر متطببان و جویندگان پزشکی بوده است. بنابر قول ابوعبید جوزجانی شیخ این کتاب را به شاگردان خویش تدریس می کرده است. 
ابن سینا این کتاب را به خواهش یکی از دوستان صدیقش تالیف کرده و این کتاب مشتمل بر قواعد کلی و جزئی طب در ایجاز و اختصار است. ابتدا درباره کلیات دانش طب (امور عامه)، در زمینه دو جنبه نظری و علمی آن سخن گفته و بعد به بحث درباره احکام کلی داروهای ساده (ادویه مفرده) و سپس به احکام جزئی آن داروها پرداخته است. سپس به بیان کیفیت بیماریها که به هر یک از اندام های بدن عارض می شود روی آورده که در این بحث به تشریح هر یک از اندام ها و وظایف (فیزیولوژی) آنها پرداخته است. 

 
آشنایی با برخی از منابع مهم در طب سنتی
1-   الحشائش (ماتریامدیكا)
پدانیوس دیسقوریدوس در میانه نخستین نیمه قرن نخست میلادی در شهر آنازارب كه از بخش های سیسیل سرزمین تركیه بوده ، زاده شد.

وی علاقه زیادی به فراگیری دانش پزشكی ، گیاه شناسی و داروسازی داشته و حدود 40 سال از عمر خود را همراه با لشكریان رومی به شهرها و مناطق مختلف سرزمین یونان و كشورهای مجاور سفر كرده و همه جا ، ضمن انجام وظیفه بعنوان پزشك، به شناسایی و آزمایش گیاهان و مواد دارویی مختلف می پرداخته، پس از سپری شدن مدت یاد شده ، نتایج دقیق ارزیابی هایش را همراه با تصاویر مشاهدات خود ، پس از گردآوری و بمنظور ارائه آنها بعنوان كتاب آموزشی، برای دانشجویان و دیگر علاقمندان ، در پنج یا هفت مقاله به نام « بنیاد پزشكی materia medical » نگاشته و به جای گذاشته است .

نرم افزار درمان های گیاهی

برنامه درمان های گیاهی یک برنامه جهت درمان بیماری ها با گیاهان دارویی و سایر خوراکی های طبیعی می باشد.
در برنامه درمان های گیاهی سعی شده است که درمان های طبیعی و خانگی برای رفع مشکلات بدن و بیماری ها با استفاده از طب سنتی و گیاهی به کاربران عزیز ارائه شود


تعدادی از ویژگی های برنامه درمان های گیاهی :

  • امکان جستجو در بیماری ها
  • مرتب بودن نام بیماری ها بر اساس حروف الفبا
  • رابط کاربری خوب و ساده (زیبا بودن و سادگی برنامه)
  • حجم کم برنامه (که امکان دانلود برنامه با هر نوع اینترنتی را فراهم می سازد)


برخی از بیماری هایی که برای آن ها درمان هایی در برنامه گفته شده است
احساس خستگی،
سینوزیت، حساسیت فصلی، رشد کودکان، تقویت حافظه، کم خونی، سرما خوردگی، میخچه، کمردرد، ناخن، واریس و ....

برای دانلود نسخه اندروید برنامه روی تصویر زیر کلیک کنید.

حجم : 2 مگابایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic